Výberu sedla venujte maximálnu pozornosť. Každú jazdu na ňom strávite celé hodiny a väčšinou v stále rovnakom posede. Preto musí byť maximálne pohodlné a zladené s vašim telom.
Pre mnohých najmä rekreačných jazdcov končí premýšľanie o sedle pri výškovom nastavení. Aj samotné sedlo má ale mnoho parametrov, ktoré by ste mali premyslieť a pri nákupe sa nimi riadiť. V tomto článku sa vám ich pokúsime predstaviť a ponúknuť niekoľko tipov a rád.
Ako mnoho ďalších komponentov, aj sedlo vyberajte podľa toho, či je vašim obľúbeným terénom cesty alebo nespevnené cesty .
Sedlá na ceste sú väčšinou dlhšie a užšie a tiež o niečo tvrdšie. Výrobcovia u nich počítajú s vyšším nájazdom kilometrov a intenzívnejšou jazdou. Preto sa u nich ide smerom k nižšej váhe a väčšej tvrdosti .
Naopak, u sediel pre horské bicykle sa stretnete s robustnejšou stavbou. MTB sedlá sú o niečo širšie a mäkšie . Cieľom je tlmiť nárazy pri jazde na nerovnom teréne. Pri horských bicykloch sa nepočíta s takým nájazdom kilometrov ako pri cestných a teda má pohodlie prednosť pred nízkou váhou.
Mestské a trekové bicykle pre skôr sviatočných jazdcov a pre krátke vychádzky majú tiež mäkké a široké sedlá a jasne preferujú pohodlie jazdca .
Dôležitým faktorom pri výbere sedla je početnosť a dĺžka jazdy. Už sme to načali v odseku o cestných a horských sedlách. Výrobcovia sa riadia jednoduchou poučkou, že čím viac sa bicykel podobá cestnému závodnému špeciálu, tým tvrdšie, ale zároveň ľahšie je jeho sedlo .
Pokiaľ chcete najazdiť ročne tisíce kilometrov a plánujete sa dostať do formy, kedy je pre vás štandardným výletom 50 km a viac, tak rozhodne siahnite po úzkom a maximálne odľahčenom cestnom sedle.
Milovníci horských bicyklov a ťažkých terénov naopak zvolia väčšie vypolstrované sedlo, pretože kilometrov prehltnú oveľa menej a nemusia počítať každý gram záťaže.
Najpohodlnejšie a najviac vypolstrované sedlá zvolia tí, ktorí majú bicykel ako mestské približovadlo a nemajú ambície na žiadne veľké športové výkony.
Sedlá sa vyrábajú v niekoľkých štandardných šírkach. Sú to:
Pohodlné rekreačné sedlá potom môžu byť ešte širšie a niektoré značky majú kvôli využívaniu inej geometrie občas miery iné. Spomínané tri šírky sú ale základné rozmery pri 90 % modelov.
Správna šírka je pre každého človeka iná. Zjednodušenia tu veľmi nefungujú. Iba sa dá povedať, že ženy majú väčšinou širšiu panvicu ako muži a teda priemerné dámske sedlo bude mať 155 mm a priemerné pánske sedlo 143 mm.
Nie je to však pravidlom a šírka sedla sa nedá ani odhadnúť z mohutnosti postavy . Rovnako ako môže mať vysoký človek malú nohu, môže mať aj mohutný muž úzky rozstup sedacích kostí a správne sedlo pre neho bude mať šírku oných 130 mm.
Ak si vyberáte nový bicykel alebo nové sedlo a viete, že vám minulé nebolo pohodlné, zmerajte si šírku starého sedla a vyberte si pri novom kúsku inú šírku.
Pokiaľ vám metóda pokus-omyl nepríde dobrá, zistite, či v nejakom cykloservise v okolí meria rozstup sedacích kostí . Zmeranie je jednoduché, jednoducho si sadnete do sedadla s pamäťovou penou a podľa odtlačku vám potom odporučí šírku sedla.
Výrobcovia sediel sú si vedomí, že na pohodlie záleží. Preto sa snaží prichádzať s novými nápadmi, ako pri čo najnižšej váhe ponúknuť najlepšie pohodlie.
Veľmi obľúbené sú cyklistické sedlá s gélovou výplňou . Nielen že je gél mäkký a dobre tlmí vibrácie, ale navyše je ho na dosiahnutie porovnateľného efektu potrebný menej ako molitanu alebo iných bežných výplní. Gélové vložky sa vďaka tomu objavujú aj v športovejších sedlách. Napríklad u cyklistických sediel Specialized .
Už sme niekoľkokrát zdôrazňovali váhu sediel. V túžbe po zhadzovaní každého gramu sa pri lepších modeloch stretnete s karbónovou kostrou . Karbón je ľahký a pružia, čo z neho robí ideálny materiál. Lacnejšie sedlá kombinujú karbón a plast a základné modely sú celoplastové.
Firmy sa predháňajú v novinkách a tak sú sedlá často prehliadkou nových technológií a materiálov. Na polstrovanie sa dnes používajú špeciálne peny a veľký dôraz je daný aj na geometriu sediel , aby sa čo najlepšie prispôsobili ergonómii tela.