Ako vybrať helmu na bicykel

Podľa akých parametrov helmu na bicykel vybrať, aby vám dobre sedela a dobre chránila? Aké sú druhy heliem? Ako spoznať kvalitnú helmu od základného modelu? To vám poradíme v tomto článku a samozrejme aj vo všetkých našich kamenných predajniach .

A na začiatok najdôležitejšia otázka...

Je cyklistická prilba povinná?

Helma je povinná pre mladých cyklistov do 18 rokov. Ale podľa nás by bez prilby nemal vyraziť na bicykel nikto. Dospelý človek nie je o nič menej zraniteľný ako dieťa. Zdravie má každý len jedno a život vám môže otočiť naruby aj jeden nešťastný okamih.

Druhy cyklistických heliem

  • Cestná helma

Najrozšírenejší variant na použitie na ceste alebo v ľahkom teréne . Pri výbere sledujte čo najnižšiu váhu a čo najlepšie odvetrávanie.

  • Helma na horský bicykel

Od cestnej sa zase toľko nelíšia. Má spravidla o trochu robustnejšiu stavbu av prednej časti „šilt“ proti slnku. Pri bežných výletoch na bicykli nie je dôležité, či ste zaobstarali helmu cestnú alebo horskú.

  • BMX helma

Helmy používané v skateparkoch a pre freestyle jazdenia. Sú obľúbené hlavne medzi deťmi, pretože majú podobný design ako helmy na skate a snowboard. Robustná konštrukcia poskytuje dobrú ochranu, ale kvôli horšiemu odvetrávaniu nie je táto helma vhodná na dlhé vychádzky a výlety.

  • Helma na zjazd a freeride

Uprednostňujú maximálnu ochranu pred pohodlím. Dizajnovo vychádza z motocyklových heliem, chráni celú hlavu, tyl aj tvár . Sú výrazne ťažšie a horšie odvetrávané ako iné typy a preto nie je vhodné používať ich na bežnú jazdu na bicykli. Pre ťažké terény a traily sú však najlepšou voľbou.

Detské helmy a dámske helmy

Majú rovnakú stavbu ako pánske/unisex helmy. Líšia sa prevažne veľkosťou a váhou.

Detské helmy na bicykel sa vyrábajú od najmenších veľkostí až po dospelých. Je u nich dávaný dôraz aj na úpravu veľkosti kolieskom , aby si rastúce dieťatko mohlo prilbu prispôsobiť. Pri detských modeloch sa tiež môžete častejšie stretnúť s reflexnými prvkami.

Helmy pre ženy sa stavbou príliš nelíšia, len bývajú niekedy oproti porovnateľnej pánskej helme ľahšie.

Hmotnosť a odvetrávanie

Dva základné parametre, ktoré najviac ovplyvňujú zážitok z jazdy . Laicky môžete úroveň odvetrávania posúdiť podľa veľkosti a počtu prieduchov na prilbe.

Nie je to pravidlom, ale často platí, že prémiové modely môžu vďaka využitiu pevnejších materiálov urobiť na helme aj viac väčších prieduchov a pritom zachovať vysokú úroveň ochrany. Tým zabijú hneď 3 muchy jednou ranou. Špičkové modely sú najľahšie, s najlepším odvetrávaním a poskytujú najväčšiu ochranu.

Najľahšie helmy na trhu sa pohybujú okolo 200 gramov, priemerný kúsok potom váži medzi 300 – 400 gramami.

TIP: Na väčšinu cyklohelem môžete upevniť športovú kameru , ktorá vám pomôže užiť si a zdieľať svoje zážitky z jazdy s priateľmi.

Ako vybrať správnu veľkosť helmy?

Výrobcovia rozlišujú veľkosti dvojakým spôsobom . Časť používa, rovnako ako u oblečenia, veľkosti S, M, L a XL. Veľkosť S je vhodná pre obvod hlavy 50 – 54 cm, M 54 – 58 cm, L 58 – 62 cm a XL nad 62 cm . Iní výrobcovia používajú priamo údaj obvodu hlavy v cm.

Dámske cyklo helmy a helmy pre deti sú vyrábané v menších veľkostiach a niekedy majú aj posunuté miery.

Odporúčame vyberať len helmy s kolieskom či pásikom na úpravu veľkosti . Tie by mali byť štandardom u všetkých cestných a MTB heliem. Výnimkou sú niektoré zjazdové a freestyle helmy. Každá veľkosť má určitý rozptyl a až pomocou kolieska či opasku prispôsobíte helmu perfektne pre svoju hlavu.

Niektorí výrobcovia pri lepších modeloch ponúkajú aj systémy, ktoré okrem obvodu umožňujú aj úpravu výškového posadenia helmy .

Ako spoznáte, že helma správne sedí?

Na hlavu si ju nasaďte približne vodorovne a predná časť by vám mala končiť približne v polovici čela.

Helmu skúšajte a doťahujte so zapnutým podbradným remienkom. Za neho by ste mali byť schopní zastrčiť maximálne dva prsty . Pokiaľ zastrčíte viac prstov, máte remienok príliš voľný. Prilba by sa pri ľahkom zatrasení hlavou nemala pohnúť .

Uťahovacie remienky by sa nemali priamo dotýkať uší . Potom by pri dlhšej jazde hrozili otlaky a odreniny. Lepšie helmy ponúkajú možnosť prispôsobenia priestoru okolo uší a nastavenia dĺžky remienka.

Pokiaľ si niektorú z heliem skúšate a zdá sa vám, že v prednej či zadnej časti máte voľný priestor, ale na bokoch už vás začína tlačiť alebo naopak, vyskúšajte iný model. Helmy rôznych výrobcov majú mierne odlišnú stavbu a nie každý model vám môže vyhovovať.

V našej ponuke nájdete široké spektrum modelov, ktoré potešia ako tých, ktorí hľadajú lacnú helmu pre víkendové vychádzky k blízkej krčmičke, tak prémiové modely pre zapálených cyklistov. Zameriavame sa napríklad cyklo helmy Specialized , Alpina, Smith alebo Giro. Obľúbené sú aj cyklistické helmy Uvex .

Páčil sa vám článok? Vieme poradiť s všelijakým. Ak vás cyklistika chytila a chcete si zaobstarať nový stroj, mohlo by vás zaujímať, ako vybrať bicykel .

© 2005–2025 Helia Trade s.r.o.
Kategórie
Nahore
Profil
Košík