Ktoré koleso je pre mňa najvhodnejšie? Ako asi tušíte, hlavným kritériom pri výbere bicykla je, kde a ako často na ňom budete jazdiť. Na výber máte hneď z niekoľkých typov bicyklov. Pokúsime sa vás naviesť a pomôcť vybrať to najlepšie.
Kategória horských bicyklov
Bicykle určené na jazdu v teréne. Odpružená vidlica a široké plášte, ktoré vás podržia aj v ťažkom teréne. Poradí si aj s blatom a mokrým terénom. Základné rozdelenie horských bicyklov je na
bicykle s pevnou zadnou stavbou (tzv. hardtail) alebo na
bicykle s odpruženou zadnou stavbou (tzv. full).
Pevné horské bicykle vynikajú dobrou váhou a akceleráciou, zatiaľ čo
celoodpružené horské bicykle oceníte pri jazde v náročnom teréne, kedy zadné koleso vďaka tlmiču na zadnej stavbe krásne kopíruje terén.
Podľa náročnosti trasy volíme pri fulloch vhodné zdvihy vidlíc a tlmičov: - XC - 100 mm
- trail bikes - 120 mm
- enduro - 140 - 160 mm
- downhill - 180mm a viac
ROZMERY KOLIES
Horské bicykle 29" - momentálne asi najrozšírenejší rozmer pri horských bicykloch. Medzi výhody patrí rýchlejšia jazda po ceste, ľahšie prekonávanie nerovností (diery, korene,...), lepšia trakcia vďaka väčšiemu kontaktu s povrchom. Nevýhodou je pomalšia akcelerácia, menšia obratnosť v terénu a vyššia váha pri lacnejších modeloch.
Horské bicykle 27.5" (650b) - najmladší rozmer kolies horákov. Tento rozmer kombinuje vlastnosti malých a veľkých kolies, bližšie je ale skôr menším bicyklom 26", ktoré postupne vytláča. Zaručuje dobrú ovládateľnosť v teréne a ľahšiu váhu.
Horské bicykle 26" - tradičný rozmer kolies horákov, ktorý sa vyrába od nepamäti. Postupne však tento rozmer z ponuky väčšiny značiek mizne a je nahradzovaný o kúsok väčšími kolesami 27.5". Rozmer kolies 26" palcov sa zatiaľ zachováva pri základných modeloch pre odrastenejších juniorov a pri zjazdových špeciáloch do terénu.
Kolesá určené na spevnené cesty, teda cesty, cyklotrasy, lesné a poľné cesty, veľmi ľahký terén.
Veľmi obľúbená kategória do slovenských podmienok a na cyklovýlety s rodinou . Pohodlný posed, väčšie bicykle (28") a užšie plášte ako pri horských bicykloch zaistia svižnejšiu jazdu po ceste.
Odpružená vidlica a ľahká vzorka na plášťoch
zaistí dobré držanie aj na nespevnenej ceste. Crossové bicykle sú dobre pripravené na montáž doplnkov ako sú nosiče,
cyklo tašky a pod.
Dámske trekové kolesá majú pohodlnejšie sedlo, užšie riadidlá a znížený rám pre väčšie pohodlie.
Kolesá určené pre skutočných milovníkov množstva najazdených kilometrov . Úzke plášte, športový posed s dobrou aerodynamikou určujú tieto bicykle na cesty. Topové modely majú extrémne ľahké celokarbónové rámy a výplety, novo napr. s elektronickým radením. Už sa objavujú aj modely s hydraulickými kotúčovými brzdami.
Jednoduchosť a praktickosť do mesta. Veľmi pohodlný vzpriamený posed, znížený rám pre ľahký nástup a samozrejme košík na nákup. Viac človek do mesta nepotrebuje.
Čo bolo predtým len sľubom niekoľkých cyklistických nadšenov, preniká teraz aj medzi širšiu verejnosť. Reč je o Fatbiku. Poznáte ho na prvý pohľad vďaka extrémne "hrubým" kolesám . Odtiaľ aj názov Fatbike. Za jeho vznikom stála túžba vyrobiť bicykel, ktorý si poradí s jazdou na snehu a podarilo sa. Fatbike si poradí aj hlbokým snehom a vďaka širokým gumám v ňom nezapadne. Ale využijete ho aj inokedy ako v zime. Poradí si s jazdou v piesku aj v teréne a široké gumy ponúkajú úplne iný pocit z jazdy.
Kolesá pre našich najmenších. Dôležité je vybrať vhodnú veľkosť. Môžeme sa orientovať podľa výšky dieťaťa, ale iba ako orientačný údaj. Odporúčame skôr dieťa na bicykel posadiť a vyskúšať . Veľkosť bicykla volíme tak, aby dieťa mohlo bezpečne zastaviť a samo zliezť. Pre úplne najmenších môžeme zvoliť na začiatok odrážadlo , teda 12" koleso bez pedálov, na ktorom sa dieťa naučí základnú stabilitu.
Odrážadlá nie sú kolesá v pravom slova zmysle . Nemajú pedále, takže sa v nich nešliape, ale odráža. Sú určené pre úplne najmenších a ich prvé cyklistické krôčiky. Pretože aj tie najväčšie hviezdy cyklistiky určite začali na odrážadle.
Kolesá s elektromotorom na batériu, ktoré vám uľahčia šliapanie . Väčšina elektrobicyklov ponúka viac stupňov podpory šliapania – od ekonomických, kedy šetríte batériu, až po športové bicykle, ktoré frčia bez námahy. Elektrobicykle sú stavané tak, aby sa podpora šliapania vyradila pri rýchlostiach nad 25 km/h.
Elektrobicykle sa
líšia ako umiestnením motora (v prednom alebo zadnom kolese, v strede šliapania,...)
umiestnením baterky (vzadu na nosiči, v ráme,...), tak
výkonom motora a kapacitou baterky . Dojazd elektrického kolesa je závislý nielen na motore a batérii, ale aj na váhe jazdca a terénu, takže je potrebné brať dojazdové údaje ako orientačné.
Dôležité je tiež vyváženie kolesa , tzn. aby batérie aj motor neboli na jednom mieste. Nevýhodou týchto kolies je samozrejme
vyššia váha . K dostaniu sú okrem klasických cestných variantov aj horské elektrobicykle a dokonca aj
celoodpružené elektrobicykle .
PRÍSLUŠENSTVO JAZDNÝCH KOLIES
Nezabúdajte na bezpečnosť a
jazdite s cyklistickou prilbou ! Pre deti
do 18 rokov je používanie cyklistickej prilby na pozemných komunikáciách
v SR povinné .
Pôžitok z jazdy vám spríjemní správne zvolené cyklistické oblečenie . Nejazdite v prepotenom bavlnenom tričku, kúpte si radšej funkčné materiály, ktoré rýchlejšie odvádzajú vlhkosť od tela a ochránia proti vetru alebo vode.
Cyklistické nohavice s vložkou výrazne spríjemnia dlhší pobyt v sedle. Správny cyklista je vybavený do rôznych poveternostných podmienok.
Nezabudnite na dôležité doplnky ako
náhradné cyklo duše (príp. lepenie),
pumpička , základné náradie a pod. Nikdy neviete, kedy ho môžete potrebovať. Bicykel má byť vždy čistý, premazaný a nastavený. Len tak zaistíte, že bude všetko fungovať ako má a vy si užijete správny pôžitok z jazdy. Ak si neviete s niečím rady,
navštívte naše servisy a kolegovia sa o váš bicykel postarajú.
SERVIS JAZDNÝCH KOLIES
Odporúčame bicykel minimálne jedenkrát za sezónu nechať skontrolovať , prípadne nastaviť v špecializovanom servise. Pri častom používaní bicykla aj viackrát za sezónu. Nečakajte až sa na vašom stroji niečo pokazí a dajte bicykel včas skontrolovať. Predchádzate tým budúcim problémom a náročným opravám.
Je váha kolesa dôležitá? Pre veľa ľudí je tento údaj dôležitý, ale nesmiete zabúdať, že neexistuje jednotný systém, ako sa majú kolesá vážiť. Preto niektoré značky zvážia koleso v najmenšom možnom ráme, nenalakované, bez pedálov a pod. Tento údaj je potom značne zavádzajúci. Preto pri našich bicykloch prevažne váhy neuvádzame.
Pri výbere správneho bicykla odporúčame navštíviť naše predajne a poradiť sa s našimi odborníkmi. Bicykle si na predajni môžete prezrieť a vyskúšať. Školený personál Vám pomôže s výberom správneho typu aj veľkosti bicykla. Pri nákupe na predajni si odoberáte nastavený a pripravený bicykel , v prípade záujmu môžeme tiež namontovať vybrané doplnky. Samozrejmosťou je tiež garančná prehliadka ZADARMO .